Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Teşekkür ederim ilginiz için. Daha anlaşılır oldu benim için.
2
doğru bir hatırlatma yapılmış.

Ancak şu anda yaptığım bir uygulamada karşılaştığım durum işi içinden çıkılamaz hale getiriyor.

hastahane uygulamasında projede soğutma için kullanılan chiller gurubu yedek amaclı gereğinden fazla seçilmiş.
Arıza halinde devreye alınmak için fazladan bir grup ilavesi var.

Dolayısıyla F cıkıyor  :(
toplamda  C olan sınıf D hatta E olabiliyor. yarısı girildiğinde C oluyor. :-[

Bakanlıktaki yetkililer de projeye uyacaksın dediler.

Belediyedeki onaylanmış projede tadilat yapın üzerine yedek yazın diyorlar.
3
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

veya ilgili belediye kent bilgi sisteminin yardımı olabilir
4
Arkadaşlar merhaba, uavt bilgilerinde üst bölümde konum bilgilerini giriyorum lakin alt bölümde mahalle ismi olmadığından Ekb alamıyorum. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan var mı? Mail attım henüz cevap alamadım.
5
Bina etüd proje uzmanı eğitimine katılım şartları :Mühendislik temel bilimlerinden mezun olmuş olmak ve bina sektöründe  10 yıl deneyim şartıdır.evd firmasında  çalışacak iseniz..
Kendi şirketinizde ise mühendislik bilimlerinden mezun olmanız ve enerji yöneticisi sertifikasına sahip olmanızdır.Süreç biraz uzun sürüyor sınav proje ve kısıtlı dönemlerde yapıldığından dolayı.1-1.5 yıl gibi.enerji bakanlığından takip edebilirsiniz.
6
1-şahıs firması bağlı olduğunuz oda(mühendislik bilimlerinden makina-inşaat-mimar-elektrik) smm olmalısınız.Bunu odadan aldığınızı varsayar isek.(yok ise odanıza Smm tescil onayını sorunuz)
2-Bina etüd-proje uzmanı sertifikasını alacaksınız.(enerji bakanlığınca düzenlenen)
2.1.enerji yöneticisi(bina) eğitimi ve sınavını veriyor sertifikasını alıyorsunuz.
2.2.Bina etüd -proje sertifika eğitimini alıyorsunuz.
2.3.Bina etüd-proje eğitiminden sonra 3 ay içinde bir bina  (avm-hastahane-otel) enerji etüdü projesini ve 1 adet vap (verimlilik arttırıcı proje çalışmasını tamamlıyorsunuz) 70 puan üstü geçer not ile..
2.4.Proje stajını bitirince her yıl ocak ve temmuz aylarında  acılan enerji bakanlığı Bina etüd-proje sınavını geçiyor sertifikayı alıyorsunuz.
3.Akabinde tüzel smm olarak Çevre bakanlığına Mevcut bina ekb yetkisi için başvuruyorsunuz.
(İlave: Mevcut bina yetkisi almak için illaki smm sahibinin yetki alması için uğraşmak istemez ise mevcut bina etüd uzmanı sertifikalı personel çalıştırma yükümlülüğü bulunmaktadır)
4.Isı ve sıcaklık ölçen cihazlar alma (fatura belgesi de açılışta isteniyor) termal görüntüleme kamerası vb.
İlave : ekb uzmanı altınızda çalıştırabiliyor veya kendiniz de yapabilir duruma geliyorsunuz.Csgb size şifre ve yetki vererek Etüd uzmanı olarak bep tr yi size açıyor.
Yapacağınız mevcut binaların hali hazırda projesi çizimleri duvar yapı bileşnleri olmayabilir yada  bina yıllar içinde değişikliğe geçmiş olabilir.bundan dolayı her mevcut bina  bir ameliyat yapan cerrah hassasiyeti ile incelenecek hesaplanacak-cizilecek ve bep tr ye yüklenecektir.Bu kapsamda yapılan çizimler denetlendiğinde etüd yetkilisi ilk sorumlu ekb uzmanı alt sorumludur.hata halinde lisans iptalleri söz konusu olabilmektedir.
potansiyel olarak Yurdumuzun büyük çoğunluğu bu belgeyi alma konusunda  yaptırımların gecikmesinden dolayı kimse şu aşamada yaptırmakta gecikmektedir.Başladığında  ise bir binanın sabun olmaması adına  ekinde yapılan mühendislik çizim ve hesaplamalarının ayrıca raporlaması eğitimini alacağınız bina etüd proje  sertifikası eğitimine paralel düzenlenecektir.
Umarım yardımcı olmuşumdur.Bizde Bulunduğum ilde  bu konuda hizmet vermeye başlıyoruz.
7
Benim şahıs firmam var. Ekb uzmanıyım. Mevcut binalarada ekb hazırlamak istiyorum. Sadece enerji etüdü uzmanı olmam yeterlimi bunun için tam olarak anlayamadım açıkçası.
8
Mevcut bina için Ekb vermeye yetkili firma onayı almış kuruluşa bağlı olarak Yeni bina ekb sini düzenleyebilir ve çalışabilirsiniz.
Serbest Smm mühendislik firmalarıda  Etüd uzmanı yetkisinde çalışıtırılmaktadır.Ve denetimini ruhsat onayını Çevre bakanlığı yürütür denetler.
Bu evd için de olabilir.Ekb  için evdlerde ekb uzmanı belgeniz olması yeterlidir.Evd nin asıl faaliyetleri olan enerji etüdlerinde rapor ve yetki kullanamazsınız.
(evd leri enerji bakanlığı denetler ve takip eder)
Hem serbest hem evd firmalarının tüm eski ve yeni bina ekb leri işinde  bulunduğunuz işldeki çevre ve şehircilik il müdürlüğü denetler,askıya alır-lisans iptal eder.

9
Başlıktaki Uyarıyı Alan Arkadaşlar Bakanlık Yazışmasını Alttaki Gibi Nette bununla ilgili hiç bir soru görmediğim için Bilgilendirmek istedim

Aşağıdaki uyarıyı alıyorum Serbest Müşavir Mühendis (SMM) Belgemi size Göndermem Yeterli mi ?   


"aktif smm belgesi olmayan uzmanlar, firma çalışanı olarak ekb onaya gönderemez"   


Bakanlıktan Gelen Yanıt

 “İlgili meslek odanız aktif hale getirmelidir görüşünüz“
10
Proje Gonderme Aşamasında Bu hatayı alıyorum Nedir Sorun arkadaşlar Bilginiz Varmı?
Beyler Hata Tapu Ada Pafta TEyiti Aşamasındaki hatadan kaynaklanıyor.


https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ Burda sorguladığımda Geometri bulanamıyor HAtası alıyordum. Oyüzden BEptrden Öyle bir hata çıkıyormuş


Peki Nasıl çözdüm
Tapu ile TElefonla Görüştüm Ada paftanız sistemizde gözüküyor.Ama bahsettiğiniz Sorgulama Sitesinin Alt yapısı Kadastroda onlarla görüşmemi istediler.
EKB yapılan şehrin kadastro müdürlüğünü aradım.Buradaki sistemle ilgilenen bir personel var. Sistem güncellmesi apalım dediler 15 Dk içinde Düzeltildi.
Aynı sitede ada paftamı girdiğimde yerini gösterdiğinde hata düzelmiştir.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10