Gönderen Konu: Metroloji Nedir  (Okunma sayısı 166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı <-ei->

 • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.
 • Administrator
 • *********
 • İleti: 272
 • Karma-Rep-Kudo: 204
 • Cinsiyet: Erkek
 • Eee Ne olacak şimdi!?
  • eitasarim.com tasarımda yeni adresiniz
 • Şehir/city: Ankara
Metroloji Nedir
« : 07 Aralık 2020, 13:54:23 »

Metin İngilizceden Türkçeye Çevrilmiştir. Anormal Çeviriler olabilir.

Metroloji Nedir?


Metroloji sözcüğü uzun bir geleneğe sahiptir ve Yunanca ölçü sözcüğünden türetilmiştir. Herhangi bir şey hakkındaki bilginin ancak sayılarla ifade edilebildiği ve onun hakkında bir şey bilindiği zaman tamamlandığı iyi bilinir. Dolayısıyla ölçülen her tür nicelik için, onu ölçecek ve o birimin sayılarıyla ifade edecek bir birim olmalıdır. Ayrıca, bu birimin ölçümleri alan herkes tarafından takip edilmesi için evrensel bir standart olması ve çeşitli önemli parametreler için çeşitli birimlerin standartlaştırılması gerekir. Metrolojideki en önemli parametre, çeşitli şekillerde ve çeşitli şekillerde ölçülebilen 'uzunluk'tur. Ölçümler, her araştırma alanında hayati bir rol oynamaktadır ve günümüzün bilimsel ve teknolojik ilerlemesi, ölçümler alanındaki ilerlemeden kaynaklanmıştır. Genel olarak daha iyi bir yaşam sürmek amacıyla bilgi ve dünya anlayışımızı artırmak için ölçümler yapılır.
 Ölçüm bilimi, ticaret ve ticaret için hayati önem taşır ve modern bilim ve teknolojinin temelidir.
 Kelimenin tam anlamıyla ölçüm bilimi olan metrolojide, bir adım ileri gitmemiz ve ölçümün doğruluğu konusunda kendimizi de rahatsız etmemiz gerekir. Sonucun belirli bir ihtiyaç için yeterli doğruluk ve doğrulukla verilip verilmediğini görmemiz gerekir. Böylece bizöncelikli olarak kararlaştırılan birimlere ve standartlara dayalı ölçüm yöntemleriyle ilgilidir. Metroloji, bu nedenle ölçüm birimlerinin ve standartlarının oluşturulması, çoğaltılması, korunması ve aktarılmasıyla ilgilidir . Metroloji uygulaması, elde edilmesi gereken doğruluk derecesine izin vermek için aparat ve ekipmanların (aletler ve gerekli yardımcı malzemeler) kullanımını gerektiren hassas ölçümleri içerir. Ölçüm bilimi olan metroloji, belirsizlikleri ne olursa olsun ve hangi bilim veya teknoloji alanlarında meydana gelirse gelsin, ölçümlerle ilgili hem teorik hem de pratik tüm yönleri içerir. Bu nedenle metroloji, aynı zamanda ölçüm bilimidir. Belirsizliğinin değerlendirilmesi. Sadece ölçmenin metrolojinin spesifikliği olmadığını, ancak metrolojinin özünün, özellikle gerçek sınırlamalarını belirterek sonucun doğrulanmasında yattığını anlamak önemlidir. Metroloji sadece uzunluk ve kütle standartlarıyla sınırlı değildir , aynı zamanda sağlık, güvenlik ve çevre koruma gibi sosyal açıdan önem taşıyan sektörlerdeki diğer parametrelerle de sınırlıdır.
 Ölçme bilimine hâkim olmak, bilimin kendisinde ilerleme için bir ön koşuldur. Endüstriyel üretim ve yaşamın birçok alanı, elde edilen herhangi bir ilerlemenin metrolojideki ilerleme ile başarılması gereken yüksek bir bilimsel ve teknik düzeyde faaliyet gerektirir.
 Üretim otomasyonunun artırılması en yüksek düzeyde doğruluk gerektirir. İnsanın doğa, evren ve doğayı amacına nasıl uyarlayacağına ilişkin bilgisinin, tam olarak ölçme yeteneği ile adım adım ilerlediğini söyleyen ünlü söz hatırlanmalıdır.
 Metroloji uzmanının, yeni enstrümanlar tasarlayıp geliştirebilmesi ve ayrıca mevcut aletleri en iyi şekilde kullanabilmesi için temel ilkeleri anlaması gerekir. Bu nedenle metroloji, ölçümlerin doğruluğunun yöntemleri, yürütülmesi ve tahmini ile de ilgilidir; ölçme aletleri ve denetçileri. Günümüzün kesinlik ve güvenilirlik standardı o kadar yüksektir ki, insanın temel içgüdüleri ve duyuları bunlarla başa çıkmak için yetersizdir '. Bu amaçla, kullanım hassas ölçüm aletlerinden ve çeşitli geleneksel ve sofistike ölçü ve karşılaştırıcılardan yapılmıştır. Dolayısıyla, metrolojinin esas olarak (i) ölçü birimlerinin oluşturulması, bu birimlerin standartlar şeklinde yeniden üretilmesi ve ölçülerin tekdüzeliğinin sağlanması , (ii) ölçüm yöntemlerinin geliştirilmesi, {Hi) ölçüm yöntemlerinin doğruluğu, ölçüm belirsizliğinin belirlenmesi, ölçüm hatalarının nedenlerinin araştırılması ve ortadan kaldırılması. Daha geniş anlamda, metroloji uzunluk ölçümü ile sınırlı değildir, aynı zamanda endüstriyel muayene ve çeşitli teknikleriyle de ilgilidir. Büyük sanayi devrimi nedeniyle ve büyük ilerleme, endüstriyel denetim sadece üreticiler tarafından belirlenen şartnamelerin yerine getirilmesi anlamına gelmez. Daha ziyade gerçek anlamda muayene, bir ürünün hammadde formundan bitmiş ürünlere ve hatta makine şeklinde monte edilmiş parçalara kadar üretiminin çeşitli aşamalarında kontrol edilmesiyle ilgilidir. Muayene, göstergelerle gerçekleştirilir ve metroloji uzmanı , her türden göstergenin tasarımı, üretimi ve testiyle yakından ilgilenir. Dinamik metroloji, sürekli yapıdaki küçük varyasyonları ölçmekle ilgilenir. Günümüzde ölçüm bilimi elektronik olarak çalıştırılan ve kontrol edilen ekipmanlar için gelişmiştir, Çevrimiçi izleme, opto-mekanik, lazer ve fiber optik tabanlı cihazlar vb. için bilgisayar destekli sistemler.
 Uzunluk ölçümü (boyutsal inceleme) ile ilgili olarak, hassas olmayan ve hassas doğrusal ölçümlerle ilgileneceğiz ve kullanılan çeşitli aletleri inceleyeceğiz. Bu amaç için. Çeşitli birimlerin standardizasyonu da önemlidir ve doğrusal ölçümler için çeşitli standartların neler olduğunu ve bu standartları korumak ve sürdürmek için nasıl girişimlerde bulunulduğunu inceleyeceğiz. Işık dalgası standardının malzeme standartlarını ortadan kaldırmamıza nasıl yardımcı olduğunu da göreceğiz. Çok hassas ölçümler için, ışık dalgası girişim fenomenine dayalı yöntemler de ayrı bir bölüm oluşturacaktır. Metrolojik faaliyetler, ölçüm standartlarının oluşturulması, boyutlar dâhil olmak üzere çeşitli fiziksel parametrelerin değerlendirilmesi, ölçüm cihazlarının ve tekniklerinin geliştirilmesi ve test ve ölçüm ekipmanlarının kalibrasyonundan başlar. Tüm bunlar, sektör tarafından sunulan kalite ve ürün ve hizmetlerin doğru operasyonel ölçümü için gereklidir. Günümüz endüstrisi sadece tek seferlik ulaşılabilirlik talep etmekle kalmaz, aynı zamanda hem üreticilerin hem de müşterilerin güveni için çok sayıda boyut ve özellikte tekrarlanabilirlik, yeniden üretilebilirlik, değiştirilebilirlik gibi yönleri içeren uygunluğu ve bunların kanıtlarını hedefler. Bu, standartların ve ölçüm tekniklerinin oluşturulmasıyla mümkündür.
 Seri üretim nedeniyle, bir bileşenin çeşitli elemanlarının geleneksel yöntemlerle ölçülmesinin mümkün olmadığı çok kolay anlaşılabilir. Böylece diğer cihazlar, yani göstergeler ve karşılaştırıcılar ayrıntılı olarak incelenecektir. Ayrıca, otomatik makinelerden çıkıyorsa, seri üretimdeki tüm bileşenlerin ölçülmesi tavsiye edilmez. Bu muayene olduğu görülecektir büyük sürü dışına birkaç bileşenleri istatistiksel kalite kontrol çalışmasında altında yeterlidir, bilgisi artık-a-gün çok önemlidir. Çeşitli bileşenlerin montajı ve takılmasıyla ilgili olarak, bazı sınırlar ve uyumlar sistemi baştan sona takip edilmelidir ve 'Sınırlar ve Uygunluklar' için Hint Standardını inceleyeceğiz. Montaj için Makine şeklindeki ürünler, makinenin çeşitli parçalarının göreceli hareketlerinin istenilen şekilde gerçekleşmesi esastır. Bu amaçla takım tezgâhı hizalama testlerinin incelenmesi çok önemlidir. Gerçek üretimde çoğu zaman açı ölçümü büyük bir sorun ortaya çıkarır ve bunun tam olarak anlaşılması ve bununla ilgili çeşitli teknikler ve dairesel bölüm , metrolojinin önemli bir parçasını oluşturur. Bazen oldukça tipik olan çeşitli ölçümlerle karşılaşırız ve bu tür problemler bazı trigonometrik ilişkiler yardımıyla kolayca çözülebilir. Bu tür ölçümler, Çeşitli Ölçümler bölümünde incelenecektir. Burada, insanın çeşitli enstrümanları ve hislerini kullanması gerektiği vurgulanabilir ' çok önemli bir rol oynar. Tüm kişilerin aynı cihazla bir bileşen için aynı okumaları alması için, cihaz , bileşen ile cihaz arasında her zaman sabit basınç uygulanacak şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca , eldeki mevcut 'his' duygusunun doğru kararı vermekte özgür olacağı şekilde araç tutulmalıdır. Ancak Universal Machines'de farklı dokunma ve his duyularından kaynaklanan insan hatalarını ortadan kaldırmaya çalışılır. İyi makineler ve bunların düzgün çalışması, çok iyi bitmiş yüzeyler gerektirir ve bu nedenle yüzey kaplamasının incelenmesi ve niceliksel olarak tahmin etmek için çeşitli yöntemler çok önemlidir. Bir Metroloji uzmanının elinde en sık kullanılan araç, ayrı ayrı ayrıntılı olarak incelenecek olan 'kadranlı gösterge’dir. Göstergelerin ve dinamik ölçümlerin test edilmesi de tüm ilgiyi hak ediyor. Ayrıca, bir atölyede ve makinelerde karşılaşılan en popüler parçalar olduğu için, vida dişi ölçümü ve dişli ölçümü ve vida dişleri için göstergeler ile ilgileneceğiz. Malzemeyi tahrip etmeyen ve aynı zamanda istenen tüm özellikleri kontrol eden ve malzemelerin içyapısını homojenlik açısından inceleyen bu yöntemlere aşina olmak için metallerin ve alaşımların tahribatsız testine de bir bölüm ayrılmıştır. Kalite konusunda büyük bir farkındalık var ve sektörler Total'in yaklaşımını benimsiyor. 
  Kalite Yönetimi. Bu nedenle bölümler, ISO 9000 referans alınarak Kalite Güvence Programlarına ve Toplam Kalite Yönetimine ayrılmıştır. Ayrıca, Makine Vision Sistemlerine de bir bölüm ayrılmıştır.
 Daha geniş anlamda, metroloji (hassas ölçüm, test ve değerlendirme bilimi ve sanatı ) teknolojik gelişim için ana bilimdir. Endüstrideki gelişmeler büyük ölçüde boyutsal doğruluğun kalitesi ve güvenilirliğine ve diğer fiziksel özelliklerin hassas ölçümüne bağlıdır.
Paylaşmak Güzeldir...

eitasarim.com forum

Metroloji Nedir
« : 07 Aralık 2020, 13:54:23 »

Çevrimdışı <-ei->

 • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.
 • Administrator
 • *********
 • İleti: 272
 • Karma-Rep-Kudo: 204
 • Cinsiyet: Erkek
 • Eee Ne olacak şimdi!?
  • eitasarim.com tasarımda yeni adresiniz
 • Şehir/city: Ankara
Ynt: Metroloji Nedir
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2020, 14:10:56 »
Metroloji nedir? Yazısının orjinali
What is Metrology
[/size]The word metrology has a long tradition and is derived from the Greek word for measure.[/color][/size]It is well-known saying that the knowledge about anything is complete only when it can be expressedin numbers and something is known about it. Thus for every kind of quantity measured, there mustbe a unit to measure it and express it in numbers of that unit. Further, in order that this unit isfollowed by all and not one who is taking the measurements, there must be a universal standardand the various units for various parameters of importance must be standardised. Most importantparameter in metrology is the ‘length’ which can be measured in several forms and in several ways.Measurements play a vital role in every field of investigation and present day scientific andtechnological progress has resulted from progress in the field of measurements. In general,measurements are made to increase our knowledge and understanding of the world with a view tolead a better life. Measurement science is vital for trade and commerce and is the basis of modernscience and technology.In metrology, which literally is the science of measurements we have to go one step aheadand bother ourselves about the correctness of measurement also. We have to see whether the resultis given with the sufficient correctness and accuracy for the particular need or not. Thus we areprimarily concerned with methods of measurement based on agreed units and standards. Metrologyis thus concerned with the establishment, reproduction, conservation and transfer of units ofmeasurements and their standards. The practice of metrology involves precise measurementsrequiring the use of apparatus and equipments (instruments and necessary adjuncts) to permit thedegree of accuracy required to be obtained.Metrology, the science of measurements, includes all aspects both theoretical and practicalwith reference to measurements, whatever their uncertainty, and in whatever fields of science ortechnology they occur. Thus metrology is also the science of measurement associated with theevaluation of its uncertainty. It is important to understand that only to measure is not the specifityof metrology but the core of metrology lies in the validation of the result, particularly by specifyingits actual limitations. Metrology is not restricted only to standards of length and mass but otherparameters in sectors of social concern, such as health, safety, and environment protection also.Making mastery of the science of measurement is a prerequisite for progress in science itself.Industrial manufacturing and many fields of life call for activity at a high scientific and technicallevel at which any progress achieved has to be accomplished by progress in metrology. Theincreasing automation of manufacture requires the highest level of accuracy. One must rememberthe famous saying that man’s knowledge of nature, the universe, and how to adapt nature to hispurpose, advances in step with his ability to measure precisely.The metrologist has to understand the underlying principles to be able to design and developnew instruments and also to use the available instruments in the best way. Metrology is thereforealso concerned with the methods, execution and estimation of accuracy of measurements ; themeasuring instruments and the inspectors. Today’s standard of precision and reliability are so highthat man’s basic instincts and senses are inadequate to cope with them’. To this end, use has to bemade of precision measuring instruments and various types of conventional and sophisticatedgauges and comparators.Thus, it can be said that metrology is mainly concerned with (i) establishing the units ofmeasurements, reproducing these units in the form of standards, and ensuring the uniformity ofmeasurements, (ii) developing methods of measurement, {Hi) analysing the accuracy of methods ofmeasurement, establishing uncertainty of measurement, researching into the causes of measuringerrors, and eliminating these.In the broader sense, metrology is not limited to length measurement but is also concernedwith the industrial inspection and its various techniques. Due to big industrial revolution and greatadvancement, industrial inspection does not simply mean the fulfilling of the specifications laiddown by the manufacturers. Rather inspection in real sense is concerned with the checking of aproduct at various stages in its manufacture right from the raw material form to the finishedproducts and even assembled parts in the form of machine also. Inspection is carried out with gaugesand the metrologist is intimately concerned with the design, manufacturing and testing of gaugesof all kinds. Dynamic metrology is concerned with measuring small variations of continuous nature.The measurement science today has developed to electronically operated and controlled equipments,computer-aided systems for on-line monitoring, opto-mechanical, laser and fibre optics basedinstruments, etc.As regards length measurement (dimensional inspection), we will be dealing with non-precision and precision linear measurements and study the various instruments used for thispurpose. The standardisation of various units is also important and we will study what are thevarious standards for linear measurements and how attempts are made to preserve and maintainthese standards. We will also see how the light wave standard helps us in doing away with materialstandards. For very precise measurements, methods based on light wave interference phenomenawill also form a separate chapter.Metrological activities start from establishment of measurement standards, appraisal ofvarious physical parameters including dimensions, development of measuring instruments andtechniques, and calibration of test and measurement equipments. All this is essential for correctoperative measurement for quality and products and services delivered by the industry. Presentday industry demands not only one time achievability, but aims for conformity involving suchaspects as repeatability, reproducibility, interchangeability, of very many dimensions and charac-teristics and evidence thereof, for confidence of both producers and customers. This is possible bycreation of standards and measurement techniques.Due to mass production, it can be very easily realised that it is not possible to measure thevarious elements of a component by conventional methods. Thus other devices, i.e. gauges andcomparators will be studied in detail. Further it is also not advisable to measure all the componentsin mass production if they are coming out of automatic machines. It will be seen that inspection ofa few components out of a big lot is sufficient under the study of statistical quality control, theknowledge of which is very essential now-a-days.As regards assembly and fitting of various components, some system of limits and fits hasto be followed throughout and we will study the Indian Standard for ‘Limits and Fits’. For assembledproducts in form of machine, it is essential that the relative movements of various parts of machinetake place in a desired way. For this purpose study of machine tool alignment tests is very essential.Many times in actual production, angle measurement presents a big problem and itsthorough understanding and various techniques involved in it and circular division form animportant part of metrology. Sometimes we come across various measurements which are reallyquite typical and problems of this type can be easily solved with the help of some trigonometricalrelations. Such measurements will be studied in the chapter of Miscellaneous Measurements.It may be emphasised here that man has to handle various instruments and sense of feel’plays very important role. In order that all people get same readings for a component by the sameinstrument, the instrument should be designed in such a way that always constant pressure isapplied between the component and the instrument. Also instrument must be held such that thesense of ‘feel’ present in hand is free to give correct decision. However, in Universal Machines, anattempt is made to eliminate human errors due to different senses of touch and feel.Good machines and their proper functioning calls for very good finished surfaces and thusstudy of the surface finish and various methods to estimate it quantitatively is very essential. Amost commonly used tool in the hand of metrologist is ‘dial-indicator’ which will be studied in detailseparately. Testing of gauges and dynamic measurements also deserve full attention.We will also be dealing with the screw thread measurement and gear measurement andgauges for screw threads, as these are most popular parts one comes across in a workshop andmachines.A chapter is also devoted to non-destructive testing of metals and alloys to make one familiarwith those methods which do not destroy the material and at the same time check all the desiredproperties and examine the internal structure of materials for homogeneity.There is a great awareness about quality and industries are adopting the approach of TotalQuality Management. Chapters have thus been devoted to Quality Assurance Programmes andTotal Quality Management with reference to ISO 9000. A chapter is also devoted to Machine VisionSystems.In broader sense, metrology (the science and art of precision measurement, testing andevaluation) is the mother science for technological development. The advancements in industrydepend, to a great extent, on the quality and reliability of dimensional accuracy and precisionmeasurement of other physical characteristics.[/color][/font][/size]
Paylaşmak Güzeldir...

eitasarim.com forum

Ynt: Metroloji Nedir
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2020, 14:10:56 »