Gönderen Konu: Konstrüksiyon tipi, bölgeler, kolonlar ?  (Okunma sayısı 1711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iskender

• Yeni üye
  • *
  • Karma-Rep-Kudo: 2
  • eitasarim.com Forum 'a Hoşgeldiniz!
  • Şehir/city: Merkez
Konstrüksiyon tipi, bölgeler, kolonlar ?
« : 18 Temmuz 2018, 17:11:26 »
Selamlar herkese

Bina bilgilerinde kons. tipi örnek videolarda tuğla veya blok alçak bina seçilmiş. Ancak yapılan binalar genelde beton veya perde duvarlı. bu seçeneğin seçilmesi gerekmiyor mu?

Duvarlar çizerken hepsini özelliklerde direk dış duvar ve kolon şıklarını işaretliyoruz. Bu durum da yanlış sanki. Tabi bu seçenek tuğla veya blok alçak bina için doğru. Konst. tipine göre ayarlama yapmalıyız bence.

Diğer bi durum ise yapıdaki merdiven ve daireleri ayrı ayrı bölge olarak belirleyerek çalışmamı düzenledim ancak bu durumda şöyle bir hata alıyorum zona ait duvarlar zon çevresinden küçük olamaz. bunu çözemedim bir türlü

eitasarim.com forum

Konstrüksiyon tipi, bölgeler, kolonlar ?
« : 18 Temmuz 2018, 17:11:26 »

Çevrimdışı <-ei->

• Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.
  • Administrator
  • Hero Member
  • Karma-Rep-Kudo: 204
    • eitasarim.com tasarımda yeni adresiniz
  • Şehir/city: Ankara
Ynt: Konstrüksiyon tipi, bölgeler, kolonlar ?
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2018, 21:22:39 »
Selamlar herkese

Bina bilgilerinde kons. tipi örnek videolarda tuğla veya blok alçak bina seçilmiş. Ancak yapılan binalar genelde beton veya perde duvarlı. bu seçeneğin seçilmesi gerekmiyor mu?

Duvarlar çizerken hepsini özelliklerde direk dış duvar ve kolon şıklarını işaretliyoruz. Bu durum da yanlış sanki. Tabi bu seçenek tuğla veya blok alçak bina için doğru. Konst. tipine göre ayarlama yapmalıyız bence.

Diğer bi durum ise yapıdaki merdiven ve daireleri ayrı ayrı bölge olarak belirleyerek çalışmamı düzenledim ancak bu durumda şöyle bir hata alıyorum zona ait duvarlar zon çevresinden küçük olamaz. bunu çözemedim bir türlü

Yığma tuğla olan binalar, kolon olmayan binalar; tuğla veya blok alçak bina seçiliyor. Şu Toki'nin yaptığı binalar gibi tünel kalıp, full perde betonla yapılan binalar ve karkas yapılıp arası tuğla ile örülen binalar, Beton veya Perde Duvar Yüksek Bina seçiliyor....

Duvarlar da; İse dış duvarları dış duvar işaretleyip, kolon olanları yani dikey direk olanları kolon seçiyoruz yoksa kolon seçme; Duvarları çizerken Duvarların kesiştiği yerlere kadar bir çizgi devamını da bir çizgi yapın, Yani Bir düz bükümsüz duvarı, bir başka duvar ikiye bölüyorsa bu duvarı 2 noktadan oluşan bir çizgiyle değil üç noktadan oluşan iki parça çizgi ile çizin, sonra ayırın(ayrı parçalar halinde de çizebilirsiniz.). Yatay  çizgiden oluşan bir duvar düşünün, bu yatay çizginin altında iki bölge olamaz, ama bu çizginin altı bir bölge üstü bir başka bölge olabilir. Site de duvar yazıp aratın gelen mesajları okuyun... Duvar aşağıda verilen Resimdeki gibi olmalıdır...
Paylaşmak Güzeldir...

Çevrimdışı iskender

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Temmuz 2018, 10:02:16 »
Cevabınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı iskender

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2018, 11:41:24 »
Duvarı dediğiniz gibi yapınca sorun çözüldü.
Kolonla ilgili hala kafamda netleşmeyen yerler var
Autocad te polyline ile kolunu çizdim mesela

Burda o L şeklindeki 2 duvarı kolon diye belirtmem gerekiyor. Materyali, duvardaki materyalde tuğla yerine donatılı beton seçtim. Ama bu donatılı beton kalınlığını ne seçmem gerekiyor ? düşey taraftaki ile yatay taraftakinin kalınlığını ayrı ayrı mı gireyim? Bu kolon 55x35 boyutunda. yataydaki kısmın kalınlığı 35 düşeydeki 55 mi olmalı ?

Çevrimdışı <-ei->

• Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.
  • Administrator
  • Hero Member
  • Karma-Rep-Kudo: 204
    • eitasarim.com tasarımda yeni adresiniz
  • Şehir/city: Ankara
« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2018, 16:59:11 »
Duvar kalınlığı ne ise onu yazın yeterli... Ben bu kadar detaylı yapmadım. Zaten eğitimde de  bu kadar detaylı anlatılmıyor
.
Paylaşmak Güzeldir...

eitasarim.com forum

« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2018, 16:59:11 »