Gönderen Konu: Neden Beptr2'nin sorunlarını tartışmıyoruz? Piyasadan konuşmuyoruz....  (Okunma sayısı 1081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı <-ei->

• Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.
  • Administrator
  • Karma-Rep-Kudo: 204
  • Eee Ne olacak şimdi!?
    • eitasarim.com tasarımda yeni adresiniz
  • Şehir/city: Ankara
Beptr2'nin sorunları nelerdir,
 program yeterlimi,
Eğitimler yeterli mi?
Piyasa oturmuş mu?
Halkın Enerji kimlik belgesi hakkında fikri var mı...

ne olursa tartışalım...
Paylaşmak Güzeldir...

eitasarim.com forum

Çevrimdışı üstad

• Full Member
  • Karma-Rep-Kudo: 15
  • eitasarim.com Forum 'a Hoşgeldiniz!
  • Meslek: inşaat müh.
o zaman ilk ateşi ben yakayım
Son zamanlarda en çok başıma gelen durum şu ki : Enerji kimlik belgesi (yeni binalar için) ruhsat aşamasında hazırlanması gereken eğer ki verimliliğinde problem oln bir kısım olur ise (duvar detayı , ısıtma vs gibi ) o sırada müdahale edilip projelerde ve ruhsat KESİLMEDEN önce değişimi yapılabilen bir uygulama olmalıydı ki şuan piyasada durum şu : İnşaat bitim oturma ruhsatı süresine girdiğinde oturma ruhsatı evrakları toplanırken bu evrak listesnin içinde enerji kimlik belgesi de istenmektedir haliyle diyelim ki yerinde doğalgaz fakat ruhsttta elektrikli ısıtıcı kesilmiş ya da bir tersi farketmez ruhsata uymamız gerektiği söyleniyor bakanlıktan fakat diğer tüm projelerin doğalgazlı oluşu hiç umurlarında olmuyor . Kavga dövüş ruhsatta tadilat yaptırabilirsem ne mutlu yaptıramazsam da öyle ortada kalıyoruz. Kimse o aşamada bununla uğraşmak istemiyor . Yani Enerji kimlik belgesi hazırlamanın mantığını baştan yok ediyorlar.

eitasarim.com forum

Çevrimdışı osman007

• Full Member
  • Karma-Rep-Kudo: 20
Üstad Haklısınız...
Mesela benim evim geçen seneye kadar merkezi sistem kömür ile ısıtılıyordu. Geçen sene bütün bina doğalgaza geçtik artık binada herkes bireysel kombi ile ısınıyor. Bu sene dış cephe yalıtım yapılacak. Haliyle enerji kimlik belgesi ihtiyacı olacak. Biz şimdi projede ve ruhsatta tadilat mi yaptıracağız. Mevcut duruma göre enerji kimlik belgesi yapamaz mıyız yaptıramaz mıyız. İlla projede ve ruhsatta tadilat gerekiyor mu?
Ya da söyle soralım, kömürlü binalar enerji kimlik belgesi alamayacak mı?
İmza Yok

Çevrimdışı üstad

• Full Member
  • Karma-Rep-Kudo: 15
  • eitasarim.com Forum 'a Hoşgeldiniz!
  • Meslek: inşaat müh.
Sizin ki mevcut bina olduğu için sizin prosedürünüz farklı olacaktır. Benim ruhsattaki tadilat dediğim konu yeni inşaata başlayacak olan binalar için sanırım mevcut binaları yerinde gelip kontrol edip tespit ettikleri için ona göre enerji kimlik belgeniz hazırlanacaktır diye  biliyorum.

Çevrimdışı osman007

• Full Member
  • Karma-Rep-Kudo: 20
Aydınlatma hiçbir şekilde B veya C çıkmıyor. Sıcak su da çok anormal çalışıyor...
İmza Yok

eitasarim.com forum